• вторник, 16 јули 2024
Генерал-потполковник Ѓурчиновски во посета на НАТО корпусот за брзо распоредување во Солун

Генерал-потполковник Ѓурчиновски во посета на НАТО корпусот за брзо распоредување во Солун

Скопје, 28 јуни 2024 (МИА) - Началникот на Генералштабот на Армијата, г...

МНР: Македонската државјанка која загина во сообраќајката кај Солун имала 29 години

МНР: Македонската државјанка која загина во сообраќајката кај Солун имала 29 години

Скопје, 21 јуни 2024 (МИА) - Македонска државјанка која загина во сообраќајната несреќа што се случи...

Зајакнување на економската соработка меѓу Северна Македонија и Грција во фокусот на состанокот на бизнис делегациите од двете земји

Зајакнување на економската соработка меѓу Северна Македонија и Грција во фокусот на состанокот на бизнис делегациите од двете земји

Атина, 14 јуни 2024 (МИА) – Зајакнувањето на трговските, инвестициските и генерално економските одно...

Интензивирање на економската соработка во фокусот на состанокот во Солун на бизнис делегации од Северна Македонија и Грција

Интензивирање на економската соработка во фокусот на состанокот во Солун на бизнис делегации од Северна Македонија и Грција

Атина, 13 јуни 2024 (МИА) – Околу 30 бизниси од Северна Македонија предводени од Стопанската комора...

Во Солун средба на бизнис делегации од Северна Македонија и Грција

Во Солун средба на бизнис делегации од Северна Македонија и Грција

Атина, 12 јуни 2024 (МИА) – Можностите за проширување, продлабочување и зајакнување на економската с...

Мицотакис: За шест месеци Солун ќе го добие најмодерното и најубавото метро во Европа

Мицотакис: За шест месеци Солун ќе го добие најмодерното и најубавото метро во Европа

Атина, 20 мај 2024 (МИА) – Во ноември годинава се очекува во Солун свечено да биде пуштена во употре...

Книжевниците Томислав Османли и Шкељзен Халими на балканска писателска средба во Солун

Книжевниците Томислав Османли и Шкељзен Халими на балканска писателска средба во Солун

Скопје, 14 мај 2024 (МИА) - Писателите Томислав Османли и Шкељзен Халим...

Тиквешани на саем за земјоделство во Солун 

Тиквешани на саем за земјоделство во Солун 

Неготино, 3 февруари 2024 (МИА) - Голем број тиквешани денеска организирано го посетија Саемот за зе...

Масовен и мирен протест на земјоделците во Солун

Масовен и мирен протест на земјоделците во Солун

Атина, 3 февруари 2024 (МИА) – Илјадници земјоделци од северна, централна и западна Грција денеска о...

Историскиот воен брод што беше оштетен од невремето во Солун, префрлен на солунското пристаниште

Историскиот воен брод што беше оштетен од невремето во Солун, префрлен на солунското пристаниште

Атина, 21 ноември 2023 (МИА) – Историскиот воен брод од Втората светска војна, разурнувачот „Велос“,...

Моника Белучи на Филмскиот фестивал во Солун

Моника Белучи на Филмскиот фестивал во Солун

Атина, 9 ноември 2023 (МИА) – За проекцијата на филмот „Марија Калас писма и мемоари“, италијанската...

Двајца повредени и 13 уапсени во инцидент меѓу навивачи во Солун

Двајца повредени и 13 уапсени во инцидент меѓу навивачи во Солун

Атина, 30 октомври 2023 (МИА) – Во инцидент меѓу две групи навивачи во Солун, повредени биле двајца,...

Атина и Солун ќе добијат нови градоначалници

Атина и Солун ќе добијат нови градоначалници

Атина, 15 октомври 2023 (МИА) – Актуелните градоначалници на Атина и Солун, и двајцата поддржани од...

Деветти Форум на граѓанското општество на Западен Балкан во Солун

Деветти Форум на граѓанското општество на Западен Балкан во Солун

Брисел, 12 октомври 2023 (МИА) – Во организација на Европскиот економски и социјален комитет (ЕЕСЦ)...

Современата и автономна македонска култура и уметност од денеска до недела во Солун

Современата и автономна македонска култура и уметност од денеска до недела во Солун

Скопје, 6 октомври 2023 (МИА) - Во солунскиот клуб и мулти-функционален културен простор Topikap во...

Image

Остани поврзан