• среда, 17 јули 2024

Продолжува периодот на многу топло време, наместа над 40 степени

Продолжува периодот на многу топло време, наместа над 40 степени

Скопје, 10 јули 2024 (МИА) - Времето денеска во земјава ќе биде сончево и многу топло попладне со мала до умерена локална  облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец.

Минималната температура ќе биде во интервал од 13 до 22 степени Целзиусови, а максималната ќе достигне од 33 до 40 степени. УВ индексот ќе изнесува 9.

Во Скопје слично време со максимална температура до 39 степени.

Како што најавува УХМР, продолжува периодот на сончево и многу топло време и во наредните денови, освен во недела кога во попладневните часови ќе има услови за изолирана нестабилност со пороен дожд и грмежи. Дневната температура насекаде ќе биде над 30 степени Целзиусови, а наместа ќе надминува 40 степени. Од четврток до средината на следната седмица на повеќе места ќе биде активирано портокалово ниво за опасност од високи температури. вг/бак/

Фото: МИА Архива

Остани поврзан