• сабота, 02 март 2024

Ходорковски: Ова се 12 лаги на Путин во интервјуто за Такер Карлсон

Ходорковски: Ова се 12 лаги на Путин во интервјуто за Такер Карлсон

Москва, 12 февруари 2024 (МИА) - Поранешниот руски олигарх, најбогатиот човек во Русија и соработник на Владимир Путин, а сега негов критичар во прогонство Михаил Ходорковски објави на „X“ објаснувања „за сите лаги што рускиот претседател ги кажал во интервјуто за Такер Карлсон“, пренесува Н1.

-Путин тврди дека Русија стана најголемата европска економија. Вистина: Русија е на 32-то место во Европа според БДП по глава на жител. Путин уште еднаш ја кажа старата лага за американските ветувања дека НАТО нема да се прошири на исток. Вистина: Таков договор никогаш немало. Така кажа дури и Горбачов, а во секој случај земјите влегуваат во НАТО по своја волја. Ако Путин не сакаше НАТО да расте, не требаше да им објави војна на соседите, напиша Ходорковски.

Во објавата додава: „Путин негираше дека некогаш рекол дека САД се подготвуваат да ја нападнат Русија. Вистина: Тој го кажа ова три дена пред инвазијата на Украина, за која рече дека ќе биде „упориште“ за напад на НАТО. Тој рече дека протестите на Мајдан станаа насилни иако Јанукович одби да употреби каква било сила против демонстрантите. Вистината: Полицијата на Јанукович за немири во Беркут брутално ги растера демонстрантите, а нејзините снајперисти убија 76 луѓе за три дена во февруари 2014 година“.

-Путин рече дека Киев го започнал конфликтот во Донбас користејќи ги своите воздушни сили против цивили. Вистина: Конфликтот започна на 12 април 2014 година, кога офицерот на ФСБ, Игор Гиркин ги предводеше сепаратистите да го заземат градот Славјанск. Украина првпат ја искористи својата авијација како одговор на 26 мај во битката за аеродромот во Доњецк. За време на говорот за алтернативната историја на почетокот на интервјуто, Путин рече дека Украина е вештачки ентитет создаден на иницијатива на Јосиф Сталин. Вистина: Украина беше додадена на Советскиот Сојуз во 1922 година, под Ленин. Но, Украинската Народна Република беше прогласена во 1917 година - пред преземањето на болшевиците и беше призната од руската привремена влада, продолжува Ходорковски.

Понатаму пишува: „Путин рече дека Полска го принудила Хитлер да објави војна во 1939 година со тоа што не соработувал во неговите планови. Вистина: плановите на Хитлер вклучуваа истребување на полските Словени и Евреи и повторно населување со Германци. Како изговор за инвазијата беше искористена таканаречената полска провокација“.

- Зборувајќи за Зеленски, Путин рече дека еднаш го прашал украинскиот претседател зошто тој, како син на ветеран од Втората светска војна, ќе соработува со неонацистите. Вистина: Таткото на Володимир Зеленски е роден во 1947 година, по крајот на Втората светска војна. Путин рече дека НАТО има опции да ја признае руската анексија на делови од Украина. Вистина: Нема. ОН ги прогласи анексиите за незаконски според меѓународното право, а и да сака, НАТО веќе нема право да ја оспорува таа одлука. Путин тврди дека Украинците се уште се сметаат за Руси. Вистина: Путин фундаментално погрешно го разбрал украинскиот национален идентитет и лажно верувал дека Украинците се гледаат себеси како Руси, клучна грешка што доведе до катастрофална инвазија. Анкетата од 2022 година покажа дека 93 отсто од Украинците ја поддржуваат независноста, додека само три отсто поддржуваат спојување со Русија, напиша Ходорковски.

Во неговата објава на „Х“ стои „Путин рече дека Зеленски ги забранил мировните преговори со Русија. Вистина: Зеленски конкретно забрани преговори со Путин и рече дека Украина е „подготвена за дијалог со Русија, но со друг претседател“.

- Тој рече дека новинарот на Волстрит Џурнал, Еван Гершкович бил уапсен поради собирање доверливи информации за руската војска во име на американското разузнавање. Вистина: Гершковиќ пред апсењето работеше како новинар во Русија од 2017 година. Незаконски е приведен за да ги принуди САД да се согласат на некакви отстапки, заклучи Ходорковски на „Х“. мс/

фото: МИА архива/„X“

Остани поврзан