• понеделник, 08 јули 2024

ФорФорТу: Алисон најдобар голман во светот

ФорФорТу: Алисон најдобар голман во светот


Лондон, 7 јуни 2024 (МИА) – Реномираното британско списание за фудбал ФорФорТу објави рангирање на најдобрите актуелни голмани во светот.
Првото место на листата го зазеде голманот на Ливерпул и на бразилската репрезентација, Алисон Бекер.
На второто место е неговиот сонародник Едерсон од Манчестер Сити, а зад него е Марк-Андре тер Штеген од Барселона.
Топ 10 голмани според ФорФорТу:
Алисон (Ливерпул)
Едерсон (Манчестер Сити)
Марк-Андре тер Штеген (Барселона)
Мајк Мењан (Милан)
Мануел Ноер (Баерн)
Џанлуиџи Донарума (ПСЖ)
Јан Облак (Атлетико Мадрид)
Емилијано Мартинез (Астон Вила)
Јан Зомер (Интер)
Тибо Куртоа (Реал Мадрид). ег ФОТО: Фејсбук

 

Остани поврзан