• вторник, 21 мај 2024

Струмичкиот тетар ќе одбележи 75 години од постоењето

Струмичкиот тетар ќе одбележи 75 години од постоењето

Струмица, 17 април 2024 (МИА) - Со изложба на театарски фотографии и преимера на претставата „Црна дупка“ од Горан Стефановски, задутре Народниот театар „Антон Панов“ од Струмица ќе одбележи 75 години од постоењето.

Како што информираа од Театарот, изложбата на фотографии е со наслов „75 години НТ „Антон Панов“ од Сречко Гунчев, а постановката на драмата на Стефановски е во режија на Љупчо Ѓоргиевски. Сценографијата е на Валентин Светозарев, костимите на Андреј Ѓоргиевски, а композитор е Сашко Костов.

Повеќе детали за одбележувањето на јубилејот ќе бидат соопштени на утрешната прес конференција.

Инаку, Струмичкиот народен театар почнал официјално со работа на 1 мај 1949 година, а прва претстава поставен на сцената била „Бегалка“ од Васил Иљоски, во режија на Димитар Колчаков.рт/

Фото: Струмички театар

Остани поврзан