• сабота, 13 април 2024

Совети за посјајни бели чорапи

Совети за посјајни бели чорапи

Лос Анџелес, 28 февруари 2024 (МИА) - Општопознато е дека по редовна употреба и повеќе перења, белите чорапи обично нема да бидат толку светли и сјајни како кога се купени. Но, со неколку домаќински „трикови“, сепак, и тоа е можно.

Имено, првиот совет гласи: Исперете ги чорапите со помош на таблети за миење садови. За нив се вели дека ги прават чорапите повторно светлобели - скоро „како нови“.

Има и друг метод: Со оцет. За алкохолниот оцет, познавачите говорат оти е моќно средство за чистење, а и безбедно за употреба. Содржи киселински својства - тука особено се нагласува оцетна киселина, којашто делотворно дејствува и врз најзакоравените дамки.

За правилно чистење на белите чорапи со оцет, се додава и шолја алкохол за триење во литар жешка вода. Чорапите потоа се оставаат да отстојат исправени преку ноќта.

После тоа, белите чорапи се перат во машината - на нормален циклус на центрифугирање, за да се отстрани мирисот на оцет што можеби сѐ уште го има.  си/ссм/

Фото: Пиксабеј

Остани поврзан