• сабота, 13 јули 2024

Самит за Украина во Швајцарија: Што сака Киев

Самит за Украина во Швајцарија: Што сака Киев

Луцерн, 12 јуни 2024 (МИА) - Украина собира десетици светски лидери и меѓународни организации во одморалиштето Бургенсток во Швајцарија овој викенд за да го засили притисокот врз Русија и да го зацрта патот кон мирот.

Киев сака да изгради глобален консензус околу својот план за ставање крај на војната без руско учество. Но, исто така, идентификуваше неколку конкретни прашања околу кои сака да собере поддршка.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски минатиот месец идентификуваше три клучни грижи што ќе ги стави во центарот на конференцијата, како дел од неговиот план од 10 точки за ставање крај на војната.

Прво, тој рече дека сака да обезбеди враќање на илјадниците украински деца за кои вели дека биле насилно префрлени на територија под контрола на Русија.

Второ, тој сака гаранции околу нуклеарната и енергетската безбедност. Руските напади ги осакатија украинските електрани, а борбите во близина на окупираната нуклеарна централа Запорожје ги зголемија стравувањата од катастрофална несреќа.

Трето, тој сака да осигура дека Украина ќе може да извезува жито преку Црното Море - клучен коридор за испорака до нациите ранливи од храна, а кои Киев сака да ги придобие.

Зеленски изјави дека ако Украина може да постигне консензус околу овие прашања: „тоа значи дека Русија нема дополнително да ги блокира“.

Исклучувањето на Русија од самитот предизвика критики од некои главни градови вклучително и Пекинг, кој рече дека Русија треба да биде вклучена во секој мировен процес.

Кремљ рече дека би било „апсурдно“ да се работи на решавање на конфликтот без руско учество.

Сепак, швајцарскиот министер за надворешни работи Игнасио Касис рече оваа недела Русија мора да биде вклучена во одреден момент и дека повеќе е прашање „кога Русија ќе биде вклучена“ во процесот отколку дали.

Андриј Јермак, шеф на украинската претседателска администрација, ја повтори таа точка во вторникот, сугерирајќи дека руските претставници би можеле да бидат поканети на подоцнежен самит.

Зеленски претходно објасни зошто Русија не е поканета: „Не сакаме никакви формати на преговори, какви било формули за мир да ни наметнуваат земји, дури и нашите партнери, кои не се тука, не се во војна“.

Украина покани повеќе од 160 земји да учествуваат на самитот и Зеленски рече дека собирањето поддршка од што е можно повеќе земји, вклучително и глобалниот југ, ќе биде клучно за самитот.

Зеленски истакна неколку области од заеднички интерес - Земјите во Африка се загрижени за безбедноста на храната, додека Катар и Обединетите Арапски Емирати помогнаа да се обезбеди ослободување на украинските деца од Русија.

Сепак, Москва има долгогодишни дипломатски врски со земјите во Африка и Јужна Америка од советскиот период. Многумина беа претставени на економски форум во Санкт Петербург минатата недела.

Украина ја обвини Москва дека сака да ги одврати земјите од глобалниот југ да присуствуваат.

„Глобалното мнозинство може да се погрижи она што е договорено да биде навистина спроведено и дека Русија, која ја започна оваа брутална војна, не може да не турка од патот кон нејзино завршување“, рече Зеленски.

Украинската агенда за самитот е нашироко заснована на „формула за мир“ од 10 точки што беше изградена во Киев и беше промовирана од Зеленски од првата година на војната.

Киев вели дека целта на планот е да се постигне праведен и траен мир, воден од меѓународното право и принципите наведени од Обединетите нации.

Тој предвидува враќање на украинскиот територијален интегритет, повлекување на руските трупи и формирање на трибунал за истрага на воените злосторства.

Москва го отфрли планот на Зеленски бидејќи ќе бара од Русија да ја врати територијата што ја освои во Украина во последната деценија од конфликтот. рп/

Остани поврзан