• четврток, 23 мај 2024

Путин: Сите вмешани во терористичкиот напад во „Крокус сити хол“ кај Москва мора да бидат казнети

Путин: Сите вмешани во терористичкиот напад во „Крокус сити хол“ кај Москва мора да бидат казнети

Москва, 24 април 2024 (МИА) - Сите поттикнувачи, спонзори и организатори на терористичкиот напад на концертната сала „Крокус“ ,​​во предградието на Москва, мора да бидат идентификувани и казнети, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин.

„Руските разузнавачки и агенциите за спроведување на законот го истражуваат и испитуваат секој детал од овој грозоморен терористички чин во „Крокус“, идентификувајќи ги сите инволвирани страни, вклучително и поттикнувачите, спонзорите и организаторите. Никој од нив не смее да избега од праведна казна“, нагласи Путин во своето обраќање пред учесниците на 12. Меѓународен состанок на високите претставници за безбедносни прашања.

Зад терористичките напади во различни делови на светот стојат и радикални групи и разузнавачки служби на одделни земји , кажа рускиот лидер, пренесен од руските медиуми.

„Несомнено, меѓународниот тероризам останува една од најголемите закани на 21 век. Настаните зад терористичките напади во различни региони не се водени само од разузнавачките служби на одредени земји. Нивната цел е да го поткопаат уставниот темелите и ги дестабилизираат суверените држави поттикнувајќи меѓуетнички и меѓурелигиски раздор“, истакна Путин.

Тој нагласи дека нападот во концертната сала „ Крокус“ е доказ дека тактиката на овие групи станува посложена и брутална.

Терористичкиот напад во концертната сала „Крокус сити хол“ во Красногорск, во близина на Москва, се случи на 22 март, кога напаѓачи отворија оган од автоматско оружје врз присутните во зградата и притоа ја запалија салата, при што загинаа 145 лица.

Од 23 до 25 април во Санкт Петербург се одржува 12. Меѓународен состанок на високите претставници за безбедносни прашања. Делегации од 106 земји предводени од секретари на Советот за безбедност, советници и советници за национална безбедност, министри и шефови на специјални служби дојдоа во Русија да учествуваат на состанокот, потсетуваат руските медиуми. сд/

Остани поврзан