• понеделник, 04 март 2024

ПМФЛ: Струга есенски првак

ПМФЛ: Струга есенски првак

Скопје, 10 декември 2023 (МИА) – Бранителот на шампионската титула Струга замина на зимската пауза првопласирана на табелата во Првата македонска фудбалска лига (ПМФЛ), откако попладнево триумфираше над Брегалница во еден од петте натпревари со кои се комплетираше 18. коло.

Со трите бодови освоени на домашниот терен со гол постигнат во судиското продолжение, фудбалерите на Струга ја задржаа предноста пред второпласираниот Шкупи, кој забележа гостинска победа во Струмица над Брера.

Натпреварите во ПМФЛ продолжуваат на 18 февруари идната година.

Резултати – 18 коло:

Вардар – Тиквеш 2-0

Брера – Шкупи 0-1

Шкендија – Силекс 3-1

Струга – Брегалница 2-1

Воска – Работнички 3-2. 

Гостивар – Македонија ЃП 1-0 (сабота) 

Табела: Струга 39, Шкупи 38, Шкендија 35, Силекс 27, Гостивар 24, Работнички 23, Тиквеш 22, Брера 20, Воска 20, Македонија ЃП 18, Брегалница 17, Вардар 17. ег/вј/ 

Фото: МИА 

Остани поврзан