• среда, 15 мај 2024

Пентагон: Американските воени средства остануваат на Блискиот Исток додека Израел дебатира за одговор на иранскиот напад

Пентагон: Американските воени средства остануваат на Блискиот Исток додека Израел дебатира за одговор на иранскиот напад

Вашингтон, 15 април 2024 (МИА) – Дополнителните американски воени средства кои беа преместени на Блискиот Исток пред нападот на Иран врз Израел остануваат на место, изјави денеска портпаролот на Пентагон, генерал-мајор Пат Рајдер.

Коментарите на Рајдер доаѓаат додека Израел дебатира за можна одмазда за нападот на Иран.

- Како што изјави (секретарот за одбрана Лојд Остин), и јавно и приватно, не сакаме да видиме ескалација, но очигледно ќе ги преземеме неопходните мерки за да ги заштитиме нашите сили во регионот и како што беше покажано во текот на викендот, ќе преземеме неопходни мерки за одбрана на Израел, рече Рајдер. јт/

Фото: ЕПА архива

Остани поврзан