• среда, 29 ноември 2023

МВР: Претрес во Скопје, запленета дрога, приведен дилер

МВР: Претрес во Скопје, запленета дрога, приведен дилер

Скопје, 27 септември 2023 (МИА) - Полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција- Сектор за недозволена трговија во содејство со Единицата за недозволена трговија со дрога при СВР Скопје денеска околу 13:30 часот на подрачје на скопската населба Автокоманда го лишија од слобода Д.Т. од Скопје.

- Со употреба на службено куче од Единицата за службени кучиња во две подрумски простории во зграда во Автокоманда што ги користел Д.Т. била детектирана дрога. Пронајдени се пет пакувања марихуана со вкупна количина од околу еден килограм и една тегла во која имало околу 100 грама амфетамин, како и дигитална вага и опрема за изготвување мали паковки за улична продажба, информираат од МВР.

По документирање на случајот, до налдежното ОЈО Скопје ќе биде поднесена кривична пријава за извршено кривично дело по член 215 од КЗ. аа/

Фото: МВР

Остани поврзан