• четврток, 13 јуни 2024

„Еурактив“: Дијалогот Белград - Приштина ќе продолжи на есен

„Еурактив“: Дијалогот Белград - Приштина ќе продолжи на есен

Брисел, 13 мај 2024 (МИА) – Дијалогот Белград – Приштина е закочен и ниту една страна не е подготвена да го спроведе Охридскиот договор во пресрет на смена на лидерите на ЕУ и избори во САД на крајот на годината, објави денеска бриселскиот портал „Еурактив“.

„Еурактив“ го пренесува мислењето на дипломатските претставници во ЕУ дека застојот во дијалогот ќе се премости дури доцна наесен, по изборите за Европскиот парламент, кога ќе се избира нова Европска комисија и ќе бидат сменети посредниците во дијалогот, Жозеп Борел и Мирослав Лајчак.

Според дипломатите во Брисел дека Дијалогот е целосно запрен и нема изгледи за каква било средба на високо ниво, со очекувања (особено во Белград) дека промените на лидерите во ЕУ и американските избори ќе дадат нов поттик на преговорите меѓу Србија и Косово.

Во извештајот на бриселскиот портал се посочува дека „некоја надеж дека промените во институциите на ЕУ би можеле да го премостат ќор-сокакот со стимулациите кои функционираа во изминатите децении, а тоа се реалните изгледи за вклучување во ЕУ и финасиските стимулации на тој процес“.

„Еурактив“ ја наведува и оценката на професорот на Универзитетот во Грац, експерт за Балканот, Флоријан Бибер, дека „иако новите посредници имаат шанса да иницираат настани, има и големи структурни проблеми, како што е немањето убедливи изгледи за членство.

Во изминатиот период, претставниците на ЕУ се сè поразочарани и нетрпеливи поради недостатокот на напредок … ниту здружените напори на Брисел и Вашингтон не дадоа опипливи резултати … Ниту Приштина, ниту Белград не беа подготвени за договори, особено (српскиот претседател Александар) Вучиќ извесен период ја играше својата игра, бидејќи Белград се надева дека поранешниот американски претседател Доналд Трамп ќе се врати во Белата куќа, наведува „Еурактив“.

Бриселскиот портал исто така посочува дека косовскиот премиер Албин Курти цврсто се противи на спроведувањето на обврската за формирање Заедница на српски општини. ми/

фото: МИА архива

Остани поврзан