• петок, 14 јуни 2024

Еруптираше вулканот Ибу во Индонезија

Еруптираше вулканот Ибу во Индонезија

Џакарта, 13 мај 2024 (МИА) - Вулканот Ибу на островот Халмахера во Индонезија еруптираше денеска во траење околу пет минути, исфрлајќи пепел пет километри високо во воздухот, соопшти индонезискиот Центар за вулканологија и геолошки опасности.

Засега не се издадени наредби за евакуација.

Во сила е третото ниво на предупредување, од вкупно четири, а забранети се сите активности во радиус од пет километри, изјави раководителот на Центарот Хендра Гунаван. рп/

Фото: ЕПА

Остани поврзан