• вторник, 20 февруари 2024

Во Прага дводневна средба на министрите за одбрана на земјите од Вишеградската четворка

Во Прага дводневна средба на министрите за одбрана на земјите од Вишеградската четворка

Прага, 7 декември 2023 (МИА) - Во Прага денеска почна дводневна средба на министрите за одбрана на земјите од Вишеградската четворка - Чешка, Унгарија, Полска и Словачка.

На министрите утре ќе им се придружат претставници на Централноевропската одбранбена соработка (ЦЕДЦ) и на земјите од Западен Балкан за да разговараат за безбедносната ситуација во Украина и на Блискиот Исток.

Чешката министерка за одбрана Јана Чернохова попладнево ги пречека колегите од Словачка, Полска и Унгарија. мс/

фото: МИА архива

Остани поврзан