• понеделник, 15 април 2024

Во Кина измерени минус 52.3 Целзиусови степени

Во Кина измерени минус 52.3 Целзиусови степени

Пекинг, 19 февруари 2024 (МИА) - Температурите го соборија 64-годишниот рекорд во западниот кинески регион Синџијанг, спуштајќи се до минус 52,3 степени Целзиусови поради студениот бран, предизвикувајќи прекини во сообраќајот по празнувањето на Лунарната Нова година. Непосредно пред почетокот, снежните бури и замрзнатиот дожд ги заробија патниците на железницата и патиштата.

Државните медиуми објавија дека местото Туерхонг во округот Фујун вчера ја забележало најниската температура од почетокот на водењето евиденција во Синџијанг, надминувајќи ги минус 51,5 степени Целзиусови регистрирани на 21 јануари 1960 година.

Таа бројка беше само малку под националната минимална температура од минус 53 Целзиусови степени во градот Мохе, североисточната провинција Хеилонгџианг, измерена на 22 јануари минатата година. За време на неколкудневниот студ и снег, во регионот на Алтај беа зафатени 853 километри патишта, објави CCTV. Ова ги натера сообраќајните власти да испратат 47 возила и 86 спасувачи да го расчистат снегот во текот на ноќта.

Националната метеоролошка служба го подигна своето предупредување за услови на замрзнување на второто највисоко ниво, според весникот Глобал Тајмс, со драматичен пад на температурите што се очекуваат низ целата земја до четврток. ссм/

Остани поврзан