• среда, 12 јуни 2024

Бекам за Меси: Не се работи само за освојување трофеи

Бекам за Меси: Не се работи само за освојување трофеи

Мајами, 20 мај 2024 (МИА) - Еден од сопствениците на Интер Мајами, Дејвид Бекам изјави дека улогата на Лионел Меси во тимот е многу поголема и не е ограничена само на неговиот придонес за тимот на теренот. Поранешниот играч за врска смета дека светскиот шампион многу придонесува за севкупниот развој на тимот со своето влијание врз младинската селекција.

-Се работи за тоа што прави Меси на теренот и што прави надвор од теренот. Не се работи само за освојување трофеи, кон кои тој сè уште се стреми, туку и за помагање на децата од академијата да се развијат. Тој се стреми да го запознае секој млад човек кога патува низ САД. Таков човек е тој, ги цитира „AС“ зборовите на Бекам.

Лионел Меси се пресели во Интер Мајами во јули 2023 година. 36-годишниот Аргентинец има 23 гола и 16 асистенции во 25 натпревари за американскиот тим во сите натпреварувања. Заедно со Интер Мајами, Меси го освои Лига купот во 2023 година, турнир на кој се натпреваруваат тимови од американската МЛС и мексиканската лига МХ. дс

Фото: Принтскрин

Остани поврзан