• понеделник, 13 мај 2024

Австрија планира целосно да престане да купува руски гас до 2027 година

Австрија планира целосно да престане да купува руски гас до 2027 година

Виена, 15 март 2024 (МИА) -  Австриската влада си постави за цел целосно да го суспендира купувањето на руски гас до 2027 година, соопшти денеска министерот за надворешни работи Александар Шаленберг.

„Австриската влада си постави цел да стане 100 отсто независна од рускиот гас до 2027 година“, рече Шаленберг на заедничката конференција со неговиот американски колега Ентони Блинкен.

Австрискиот министер за заштита на животната средина, енергија, иновации и технологија Леонор Гевеслер изјави дека Виена мора да подготви начини за излез од договорот за снабдување со руски гас што беше склучен во рамките на концернот ОМВ. зш/
фото ЕПА

Остани поврзан