• e enjte, 23 maj 2024
Rishi Sunak paralajmëroi mbajtjen e zgjedhjeve parlamentare në Britaninë e Madhe më 4 korrik

Rishi Sunak paralajmëroi mbajtjen e zgjedhjeve parlamentare në Britaninë e Madhe më 4 korrik

Londër, 22 maj 2024 (MIA) - Kryeministri britanik Rishi Sunak sot paralajmëroi se zgjedhjet kom...

Me ndërmjetësimin e Katarit, Rusia ka kthyer gjashtë fëmijë ukrainas te familjet e tyre

Me ndërmjetësimin e Katarit, Rusia ka kthyer gjashtë fëmijë ukrainas te familjet e tyre

Kiev, 22 maj 2024 (MIA) - Autoritetet ruse sot, me ndërmjetësim të Katarit, kanë kthyer gjashtë...

Francë: Aksionet e njëanshme të Prishtinës kontribuojnë për përshkallëzimin e tensioneve, duke rrezikuar negociatat

Francë: Aksionet e njëanshme të Prishtinës kontribuojnë për përshkallëzimin e tensioneve, duke rrezikuar negociatat

Paris, 22 maj 2024 (MIA) - Ministria franceze e Punëve të Jashtme sot njoftoi se është ndërmarr...

Sezhurne: Kushtet që Franca zyrtarisht ta njohë Palestinën si shtet ende nuk janë përmbushur

Sezhurne: Kushtet që Franca zyrtarisht ta njohë Palestinën si shtet ende nuk janë përmbushur

Paris, 22 maj 2024 (MIA) - Kushtet për njohjen zyrtare të Palestinës si shtet ende nuk janë plotësua...

Një ajsberg i madh është shkëputur nga shelfi i akullit Brunt në Antarktidë

Një ajsberg i madh është shkëputur nga shelfi i akullit Brunt në Antarktidë

Londër, 22 maj 2024 (MIA) - Një ajsberg i madh u shkëput nga shelfi i akullit Brunt në Antarktidë, n...

Edhe Irlanda dhe Spanja kumtuan se do ta njohin shtetin palestinez

Edhe Irlanda dhe Spanja kumtuan se do ta njohin shtetin palestinez

Madrid/Dublin, 22 maj 2024 (MIA) – Irlanda dhe Spanja sot iu bashkuan Norvegjisë dhe kumtuan se “do...

Ministri italian i Mbrojtjes  është shtruar në spital për  shkak të dhimbjeve në gjoks

Ministri italian i Mbrojtjes është shtruar në spital për shkak të dhimbjeve në gjoks

 Romë, 22 maj 2024 (MIA)  - Ministri italian i Mbrojtjes Guido Krozeto është sëmurë të mar...

Presidenca e BE-së dëshiron fillim të shpejtë të negociatave për anëtarësim të Ukrainës dhe Moldavisë

Presidenca e BE-së dëshiron fillim të shpejtë të negociatave për anëtarësim të Ukrainës dhe Moldavisë

22 maj 2024 DPA Ukraina dhe Moldavia mund të shpresojnë në fillim t...

Ministri italian i Mbrojtjes është dërguar me urgjencë në spital

Ministri italian i Mbrojtjes është dërguar me urgjencë në spital

Romë, 21 maj 2024 (MIA) - Ministri italian i Mbrojtjes, Guido Krozeto sot me automjet të ndihmës së...

Në mars eurozona shënoi suficit prej 24,1 miliardë euro në tregtinë e mallrave

Në mars eurozona shënoi suficit prej 24,1 miliardë euro në tregtinë e mallrave

Bruksel, 21 maj 2024 (MIA) - Sipas vlerësimeve të para preliminare, eurozona në mars shënoi suficit...

Mbi 3.000 të burgosur ukarinas kërkojnë që të përfshihen në armatë

Mbi 3.000 të burgosur ukarinas kërkojnë që të përfshihen në armatë

Kiev, 21 maj 2024 (MIA) - Mijëra të burgosur ukrainas po kërkojnë t'i bashkohen ushtrisë, kumtoi sot...

Disa vende anëtare të BE-së kërkojnë që Ukraina të nisë negociatat e anëtarësimit në qershor

Disa vende anëtare të BE-së kërkojnë që Ukraina të nisë negociatat e anëtarësimit në qershor

Bruksel, 21 maj 2024 (MIA) - Disa vende anëtare sot kërkuan nga BE-ja të nisë negociatat e anëtarësi...

Vendet e BE-së kanë miratuar një plan për përdorimin e mjeteve të ngrira ruse për mbrojtjen e Ukrainës

Vendet e BE-së kanë miratuar një plan për përdorimin e mjeteve të ngrira ruse për mbrojtjen e Ukrainës

Bruksel, 21 maj 2024 (MIA) - Vendet anëtare të BE-së kanë miratuar zyrtarisht një plan për të përdor...

Një i vdekur dhe disa të lënduar gjatë fluturimit nga Londra në Singapor pas turbulencave të mëdha

Një i vdekur dhe disa të lënduar gjatë fluturimit nga Londra në Singapor pas turbulencave të mëdha

Londër, 21 maj 2024 (MIA) - Një person ka humbur jetën sot dhe disa të tjerë janë lënduar gjatë flut...

Këshilli i BE-së bëri thirrje për rritje të monitorimit ndaj përpjekjeve për ndërhyrje nga jashtë në zgjedhje

Këshilli i BE-së bëri thirrje për rritje të monitorimit ndaj përpjekjeve për ndërhyrje nga jashtë në zgjedhje

Bruksel, 21 maj 2024 (MIA) - Këshilli i BE-së sot u bëri thirrje vendeve dhe institucioneve evropian...

Image

QËNDRONI TË LIDHUR