• e enjte, 25 korrik 2024

Në ditën e sotme

Në ditën e sotme

12 qershor 2024 

1683.- Ushtria turke nën udhëheqjen e vezirit të madh Mustafa filloi bllokadën e Vjenës, kryeqytetit të Perandorisë Habsburge. Pas dy muajsh sulmesh turke, gjenerali polak Jan Sobejski, së bashku me forcat e Karlo Lotarinskit, mundi turqit, trupat e thyera të të cilëve u shpërndanë në të gjitha drejtimet, duke lënë në fushëbetejë plaçkën e madhe të luftës.

1691.- Ahmedi Dytë i frontit turk Sulltan Sulejmanin e Tretë..

1759.- Vdiq shkrimtari anglez Vilijam Kolis, një nga poetët lirikë anglezë më të rëndësishëm në shekullin e 18-të. Veprat: "Mbrëmja" "Bysitni skoceze", "Liria".

1798.- Ushtria franceze pushtoi ishullin mesdhetar të Maltës.

1812.- Perandori francez, Napoleon Bonaparte, në krye të "armadës së madhe" kaloi lumin Nejmen dhe filloi ofensivën kundër Rusisë. Ushtria pushtuese kishte rreth 530.000 njerëz dhe 1.000 topa. Ushtria e Napoleonit arriti të hyjë në Moskë, e cila u braktis nga njësitë ruse. Në vend të paqes, pushtuesit përjetuan rezistencë dhe stuhia e dimrit i shkatërroi plotësisht.

1924.- Lindi shtetasi amerikan Xhorxh Herbert Voker Bush, president i SHBA-së nga viti 1989 deri në vitin 1993. Në vitin 1991, ai udhëhoqi aleatët perëndimorë në luftën kundër Irakut. Në Luftën e Dytë Botërore, ai luftoi në Paqësor si pilot në aviacionin detar, dhe në 1974 dhe 1975 ishte ambasador në Kinë, më pas në 1976 drejtor i CIA-s dhe zëvendës president i Shteteve të Bashkuara nga viti 1981 gjatë dy presidencialeve. kushtet e Ronald Reganit.

1946.- Në Shkup, në luftën për titullin e parë të kampionatit futbollistik në Maqedoninë e lirë, u luajt ndeshja e futbollit ndërmjet Maqedonisë dhe Pobeda (1:2). Nga ky takim Radio Shkupi, gjegjësisht Kole Çashule, bëri transmetimin e parë radiofonik futbollistik në Maqedoni.

1964.- Udhëheqësi i Kongresit Kombëtar Afrikan, Nelson Mandela dhe shtatë udhëheqës të tjerë të shquar të lëvizjes çlirimtare kundër regjimit racist në Afrikën e Jugut dënohen me burgim të përjetshëm në të famshmen “Pres Rivoni”. Mandela u lirua në vitin 1990 dhe më 10 maj 1994, në Pretoria, ai u betua si presidenti i parë me ngjyrë i Republikës së Afrikës së Jugut.

1991.- Boris Eltcin u zgjodh për president të Rusisë.

1993.- Republika e Maqedonisë u bë anëtare e Bashkësisë Ndërkombëtare Postare.

1997.- Republika e Maqedonisë dhe Republika e Xhibutit vendosën marrëdhënie diplomatike në nivel ambasadori.

1997.- Në Paris vdiq Bulat Okuxhava, poet rus, fitues i "Kurorës së Artë" në Mbrëmjet e Poezisë Strugase më 1967. Ai lindi në Moskë më 9 maj 1924.

2001.- Qeveria e Republikës së Maqedonisë mori vendim për normalizimin e marrëdhënieve me Republikën Popullore të Kinës. Më 18 qershor të vitit 2001, Republika e Maqedonisë dhe Republika Popullore e Kinës vendosën marrëdhënie diplomatike dhe në të njëjtën ditë Republika e Maqedonisë dhe Republika e Kinës Tajvani ndërprenë marrëdhëniet diplomatike.

2003.- Vdiq aktori amerikan i filmit Gregori Pek. Filmat: "Përballje në diell", "Rasti Paradine", "Marrëveshja e zotërinjve", "Borët e Kilimanxharos", "Pushimet në Romë", "Fijet e Kilemanxharit", "Arabeska" e të tjerë.

2007.- Vdiq baroni Gi de Rotshild, bankier francez, një nga figurat më të mëdha në financat botërore. Baroni Gi Eduar Alfonse Pol de Rotshild lindi në Paris në vitin 1909, në pallatin e Rotshildovëve. Gjatë pushtimit nazist gjatë Luftës së Dytë Botërore, ai u arratis në SHBA, ndërsa dhe më vonë në Londër, ku u bashkua me lëvizjen e rezistencës të gjeneralit Sharl de Gol. Rotshild drejtoi perandorinë familjare dhe kryesoi bankën "Rotshild Frere" nga 1967 deri në 1979.

2008.- Qytetarët irlandezë kundërshtuan, në një referendum, Traktatin e Lisbonës, i cili parashikon një sërë reformash në institucionet e Bashkimit Evropian. Kundër ratifikimit të Traktatit të Lisbonës janë deklaruar 53.4 për qind e votuesve në atë vend.

2013.- Vdiq njeriu më i vjetër në botë, japonezi 116-vjeçar, Xhiroemon Kimura. Më 19 prill, ai festoi ditëlindjen e tij të 116-të dhe hyri në Librin e Rekordeve Gines si personi më i vjetër në botë. Kimura ka lindur më 19 prill 1897 dhe në dhjetor 2012 është shpallur personi më i vjetër në planet, pasi ka vdekur mbajtësi i mëparshëm i këtij titulli, i cili ishte shtetas amerikan. Japonezët kishin shtatë fëmijë, 14 nipër e mbesa, 25 stërnipër dhe 13 stërnipër.

2023.- Vdiq në moshën 90 vjeçare Silvio Berluskoni, biznesmen dhe politikan italian. Ai është lider i lëvizjes politike Forza Italia. Partia u themelua në janar të vitit 1994 dhe për herë të parë kandidoi në zgjedhjet e përgjithshme në mars të atij viti. Berluskoni ishte kryeministër për shtatë muaj në vitin 1994. Në vitin 2001, ai u emërua sërish në të njëjtin post; Qeveria e dytë e Berluskonit është më e gjata në historinë e Republikës Italiane. Më 20 prill 2005, Berluskoni ofroi dorëheqjen e qeverisë së tij pas humbjes në zgjedhjet rajonale dhe problemeve të brendshme brenda koalicionit. Në zgjedhjet parlamentare të prillit 2006, koalicioni i Berluskonit humbi ndaj koalicionit të majtë të Romano Prodit. Fitorja ishte shumë e ngushtë (më pak se 1%), kështu që Berlusconi i kundërshtoi rezultatet për një kohë të gjatë dhe më në fund, në fillim të majit, dha dorëheqjen. Ai është pronar dhe themelues i disa kompanive mediatike që njihen edhe si “perandoria mediatike italiane”. Sipas revistës Forbes, Silvio Berlusconi është njeriu më i pasur në Itali, me pasuri prej 12.000.000.000 dollarë në vitin 2005, si dhe njeriu i 25-të më i pasur në botë. Ai ishte president i klubit të futbollit të Milanos në periudhën nga viti 1986 deri në vitin 2004; pas dorëheqjes së tij - e cila u detyrua me ligj - më 26 dhjetor 2004, ekipi zgjodhi një president të ri, ndaj sot ai është vetëm pronar i ekipit.

QËNDRONI TË LIDHUR