• вторник, 25 јуни 2024
Мареј по петти пат на Олимписки игри

Мареј по петти пат на Олимписки игри

  Лондон, 16 јуни 2024 (МИА) – Двократниот олимписки првак, од Лондон 2012 и Рио де Жен...

Ембид се надева на настап на ОИ

Ембид се надева на настап на ОИ

  Њујорк, 15 јуни 2024 (МИА) – Центарот на НБА лигашот Филаделфија, Џоел Ембид сè уште...

МОК најави Олимпијада на видео игри

МОК најави Олимпијада на видео игри

  Лозана, 15 јуни 2024 година (МИА) – Првите олимписки е-спорт игри наскоро треба да би...

Мартинез подготвен да влезе во конфликт со Астон Вила за настап на ОИ

Мартинез подготвен да влезе во конфликт со Астон Вила за настап на ОИ

  Мајами, 6 јуни 2024 (МИА) – Голманот на Аргентина, Емилијано Мартинез инсистира да уч...

Индија подготвува кандидатура за домаќин на Олимписките игри во 2036

Индија подготвува кандидатура за домаќин на Олимписките игри во 2036

Њу Делхи, 25 мај 2024 (МИА) – Индиските власти формираа стручен тим со задача да собира информац...

Ѓоковиќ: Да ја претставуваш својата земја на Олимписките игри е чест и привилегија

Ѓоковиќ: Да ја претставуваш својата земја на Олимписките игри е чест и привилегија

Париз, 21 мај 2024 (МИА) - Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ изјави дека е чест и привилегија...

Скариоло останува на клупата на Шпанија до 2028

Скариоло останува на клупата на Шпанија до 2028

Мадрид, 8 мај 2024 (МИА) – Италијанскиот стратег Серхио Скариолo го продолжи договорот со шпанск...

Олимпискиот оган дочекан со спектакуларна парада во Марсеј

Олимпискиот оган дочекан со спектакуларна парада во Марсеј

  Марсеј, 8 мај 2024 (МИА) – Историскиот едреник со три јарболи „Белем“ денеска го доне...

Претседателот на МОК е подготвен да се капе во Сена пред Олимписките игри

Претседателот на МОК е подготвен да се капе во Сена пред Олимписките игри

Париз, 4 мај 2024 (МИА) - Претседателот на Меѓународниот олимписки комитет (ИОК) Томас Бах треба да...

Јованоска за МИА: Преку еднаков број на жени во тимот до поуспешно учество на Олимписките игри 

Јованоска за МИА: Преку еднаков број на жени во тимот до поуспешно учество на Олимписките игри 

Скопје, 3 мај 2024 (МИА) – Олимписките игри не се само спортско натпреварување, туку и платформа за...

Бах: Повеќе од десет држави кандидати за организација на ОИ 2036

Бах: Повеќе од десет држави кандидати за организација на ОИ 2036

  Лозана, 28 април 2024 (МИА) – Наспроти заканите предизвикани од климатските промени,...

Олимпискиот оган го започна патувањето од Грција кон Франција за ЛОИ „Париз 2024“

Олимпискиот оган го започна патувањето од Грција кон Франција за ЛОИ „Париз 2024“

Атина, 27 април 2024 (МИА) - Со историскиот француски едреник со три јарболи „Белем“, од атинското п...

Организаторите на ЛОИ „Париз 2024“ го презедоа олимпискиот оган, утре од Грција ќе тргне за Франција (Фото)

Организаторите на ЛОИ „Париз 2024“ го презедоа олимпискиот оган, утре од Грција ќе тргне за Франција (Фото)

Атина, 26 април 2024 (МИА) – На античкиот стадион „Панатенаик“ во центарот на Атина, онаму каде што...

Олимпискиот оган попладневно во Атина ќе им биде предаден на организаторите на ЛОИ „Париз 2024“

Олимпискиот оган попладневно во Атина ќе им биде предаден на организаторите на ЛОИ „Париз 2024“

Атина, 26 април 2024 (МИА) – На свечена церемонија на античкиот стадион „Панатенаик“ во Атина, каде...

Од Акропол, преку Атина кон централна Грција – олимпискиот оган го продолжува патувањето до Париз (Фото)

Од Акропол, преку Атина кон централна Грција – олимпискиот оган го продолжува патувањето до Париз (Фото)

Атина, 20 април 2024 (МИА) – Од Санторини на Акропол, од Акропол низ атинските улици, преку Министер...

Image

Остани поврзан