• понеделник, 17 јуни 2024
Парада на гордоста во Атина (Фото)

Парада на гордоста во Атина (Фото)

Атина, 16 јуни 2024 (МИА) – Под мотото „Еден закон не е доволен“ и со знамиња во боите на виножитото...

Прва седница на грчката Влада по  реконструкцијата, Мицотакис ги претстави главните приоритети

Прва седница на грчката Влада по реконструкцијата, Мицотакис ги претстави главните приоритети

Атина, 15 јуни 2024 (МИА) – Справувањето со поскапувањата на цените, поефикасна држава, реструктурир...

Вчерашната изјава на претседателката Сиљановска Давкова во фокусот на грчките медиуми

Вчерашната изјава на претседателката Сиљановска Давкова во фокусот на грчките медиуми

Атина, 14 јуни 2024 (МИА) – Изјавата на претседателката Гордана Сиљанов...

Ципрас: „Институтот Алексис Ципрас“ го започнува своето патување со Меѓународната конференција во коорганизација со „Фондацијата Заев“

Ципрас: „Институтот Алексис Ципрас“ го започнува своето патување со Меѓународната конференција во коорганизација со „Фондацијата Заев“

Атина, 14 јуни 2024 (МИА) – Поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас утрово, преку Фејсбук и официја...

Зајакнување на економската соработка меѓу Северна Македонија и Грција во фокусот на состанокот на бизнис делегациите од двете земји

Зајакнување на економската соработка меѓу Северна Македонија и Грција во фокусот на состанокот на бизнис делегациите од двете земји

Атина, 14 јуни 2024 (МИА) – Зајакнувањето на трговските, инвестициските и генерално економските одно...

Мицотакис направи реконструкција на Владата, Герапетритис останува министер за надворешни работи

Мицотакис направи реконструкција на Владата, Герапетритис останува министер за надворешни работи

Атина, 14 јуни 2024 (МИА) – Промени на министерските позиции и на нивните заменици во неколку Минист...

Над 44 степени највисоката максимална температура во Грција во текот на вчерашниот ден

Над 44 степени највисоката максимална температура во Грција во текот на вчерашниот ден

Атина, 14 јуни 2024 (МИА) – Екстремно високи температури биле регистрирани вчера во повеќе делови на...

Мицотакис прави реконструкција на Влада, откажана денешната владина седница

Мицотакис прави реконструкција на Влада, откажана денешната владина седница

Атина, 14 јуни 2024 (МИА) – Претпладнево портпаролот на грчката Влада П...

Средба Герапетритис-Фидан на маргините на Самитот на ПСЈИЕ во Скопје

Средба Герапетритис-Фидан на маргините на Самитот на ПСЈИЕ во Скопје

Атина, 14 јуни 2024 (МИА) – На маргините на Самитот на Процесот за соработка во Југоисточна Европа (...

Герапетритис од Скопје: Важно е да се гарантира европскиот тек на земјите од Балканот

Герапетритис од Скопје: Важно е да се гарантира европскиот тек на земјите од Балканот

Атина, 13 јуни 2024 (МИА) – Патот кон Европа ќе треба да продолжи и Грција ќе биде меѓу оние земји к...

Атина на над 40 степени Целзиусови (Фото)

Атина на над 40 степени Целзиусови (Фото)

Атина, 13 јуни 2024 (МИА) – Во 15 часот по локално време, термометарот во центарот на Атина, покажув...

Маринакис: Оксиморон е едната страна да бара од другата да го изоди целиот пат, од моментот кога не го почитува ерга омнес името

Маринакис: Оксиморон е едната страна да бара од другата да го изоди целиот пат, од моментот кога не го почитува ерга омнес името

Атина, 13 јуни 2024 (МИА) - Оксиморон е едната страна да бара од д...

Кулминира топлотниот бран во Грција, пет часа затворени археолошките локалитети во Атина

Кулминира топлотниот бран во Грција, пет часа затворени археолошките локалитети во Атина

Атина, 13 јуни 2024 (МИА) – Археолошките локалитети во Атина, меѓу кои и Акропол во периодот од 12 д...

Интензивирање на економската соработка во фокусот на состанокот во Солун на бизнис делегации од Северна Македонија и Грција

Интензивирање на економската соработка во фокусот на состанокот во Солун на бизнис делегации од Северна Македонија и Грција

Атина, 13 јуни 2024 (МИА) – Околу 30 бизниси од Северна Македонија предводени од Стопанската комора...

Експлозија и пожар во фабрика во северниот дел на Атина, се шири опасен чад

Експлозија и пожар во фабрика во северниот дел на Атина, се шири опасен чад

Атина, 12 јуни 2024 (МИА) – Во фабрика, најверојатно за садови за готвење, што се наоѓа во северниот...

Image

Остани поврзан