• среда, 10 април 2024

Џејмс: Попович е еден од најдобрите тренери на сите времиња, еден од најдобрите што сум ги видел

Џејмс: Попович е еден од најдобрите тренери на сите времиња, еден од најдобрите што сум ги видел

Лос Анџелес, 26 февруари 2024 (МИА) – Големата НБА ѕвезда и член на Лос Анџелес лејкерс, Леброн Џејмс, го кажа своето мислење за тренерот на Сан Антонио.

- Имам најголема почит кон него. Тој е еден од најдобрите тренери на сите времиња, но уште поважно, тој е еден од најдобрите луѓе што некогаш сум ги запознал. Ми се допаѓа се кај тренерот Попович. Можам да го споделам зборот со него, да разговараме со него и да го одржуваме нашето пријателство. Сето тоа ми е многу важно, изјави Џејмс.

Грег Попович целата своја кариера ја помина во Сан Антониот. Тој е предводник на Спарс од 1996 година. 

Седумдесет и петгодишниот кошаркарски стручњак има пет шампионски трофеи, а три пати беше прогласуван за тренер на годината. зс/

Фото: ЕПА

Остани поврзан