• вторник, 09 април 2024

Француски воени бродови пресретнаа беспилотни летала во Црвеното Море

Француски воени бродови пресретнаа беспилотни летала во Црвеното Море

Париз, 20 февруари 2024 (МИА) - Француски воени бродови во Црвеното Море пресретнале и уништиле две беспилотни летала кои доаѓале од територијата на Јемен, соопшти француското Министерство за одбрана.

„Ноќта меѓу 19 и 20 февруари, француските повеќенаменски фрегати пресретнаа повеќе напади со беспилотни летала од Јемен во нивните патролни области во Аденскиот залив и во јужниот дел на Црвеното Море. Две беспилотни летала беа цел и се уништени“, се вели во соопштението. паг/

Фото: МИА архива

 

 

Можно е и ова да ти се допаѓа

Остани поврзан