• вторник, 28 ноември 2023

Трајанов тврди дека се подготвува нов закон за амнестија за да се гласа за уставните измени, од СДСМ негираат

Трајанов тврди дека се подготвува нов закон за амнестија за да се гласа за уставните измени, од СДСМ негираат

Скопје, 22 септември 2023 (МИА) - Претседателот на Демократскиот сојуз Павле Трајанов вечерва изјави дека се подготвува нов закон за амнестија со цел обезбедување на гласови за уставните измени. 

-  Го подготвуваат СДСМ и ДУИ. Вклучени се експерти, обвинители, адвокати.... Направен е преглед на кривични дела за кои се судени поранешни носители на јавни функции, опфатени се сите дела врзани за тие што се осудени за 27 април 2017 година и веројатно има и дела со кои се опфатени и некои од актуелни носители на јавни функции за кои се води постапка, изјави Трајанов во емисијата „Само вистина“ на Канал 5 телевизија. 

Според Трајанов, со овој закон ќе бидат опфатени сите случаи што ги отвори Специјалното јавно обвинителство, осудените за настаните од 27 април, како и дел од функционерите од актуелната власт против кои се води кривична постапка.

Од СДСМ негираа дека се подготвува таков закон. 

- Ниту Груевски, ниту некој од криминалците од ВМРО-ДПМНЕ нема да се спаси од правдата. Апсолутно не се согласувам дека некој размислува, сака или би поддржал амнестија за злоделата што 11 години ги правеа функционерите на ВМРО-ДПМНЕ, изјави Ненад Коциќ од СДСМ во истата емисија. бак/вг/

Фото: Принтскрин

Можно е и ова да ти се допаѓа

Остани поврзан