• вторник, 25 јуни 2024

Марфи: САД го сметаат Додик за безбедносна закана

Марфи: САД го сметаат Додик за безбедносна закана

Сараево, 15 мај 2024 (МИА) – САД го сметаат лидерот на босанските Срби, Милорад Додик, за закана за стабилноста и се подготвени да реагираат на секоја закана за опстанокот на Босна и Херцеговина како држава, изјави американскиот амбасадор во Сараево Мајкл Марфи.

Во интервју за телевизијата N1, чии делови беа објавени на веб-страницата во текот на денот, Марфи ја оцени како целосно неприфатлива „страшната реторика“ што Додик ја употребува во своите изјави, особено неговите закани за отцепување на Република Српска од државата Босна и Херцеговина. , чиј дел е овој ентитет.

Марфи потсети на изјавите на Додик дека „не сака да го дише истиот воздух со Бошњаците“, нагласувајќи дека тоа мора да ги загрижи сите, вклучително и меѓународната заедница.

Разузнавачките проценки на американската влада, кажа Марфи, затоа и нагласуваат колкава закана е Додик за Босна и Херцеговина и нејзината иднина, па затоа уште од 2017 година тој е цел на санкции со кои му е забрането да патува во САД и притоа му е замрзнат и имотот.

-Ние ќе продолжиме да го правиме тоа. Користивме санкции за да бараме одговорност од поединци за тоа однесување и ќе продолжиме да го правиме тоа. Бевме јасни и останува наша политика дека нема да се воздржуваме кога станува збор за Додик и кој било политичар кој ја турка земјата кон конфликт. Тоа не е во интерес на САД и нема да дозволиме тоа да се случи, рече американскиот амбасадор.

„САД го поддржуваат територијалниот интегритет, суверенитет и мултиетничкиот карактер на БиХ“

Тој објасни дека тоа значи дека САД нема мирно да ја набљудуваат можноста за избивање нов конфликт на тлото на БиХ и затоа силно го поддржуваат продолжувањето на воената мисија на Европската унија (ЕУФОР), но и решеноста на НАТО да не дозволи никаква безбедност вакуум во оваа земја. сд/

фото: МИА архива

Остани поврзан