• сабота, 20 април 2024

Инциденти на ракометно дерби, прекинат натпреварот Вардар – Еурофарм Пелистер

Инциденти на ракометно дерби, прекинат натпреварот Вардар – Еурофарм Пелистер

Скопје, 26 март 2023 (МИА) – Дербито во Првата македонска ракометна лига меѓу Вардар 1961 и Еурофарм Пелистер е прекинат попладнево во Скопје поради сериозни инциденти предизвикани од навивачите.

Натпреварот е прекинат во 17-тата минута при резултат од 6-6, откако гостински навивачи при влегување во салата „Јане Сандански“ почнаа да фрлаат кон домашните навивачи со пиротехнички средства, на што возвратија навивачите на Вардар кои влегоа на теренот фрлајќи со шишиња и тврди предмети.

Натпреварот е во прекин, а двете екипи се повлекоа од теренот. ег/лв/

ФОТО: МИА

Можно е и ова да ти се допаѓа

Остани поврзан