• e shtunë, 15 qershor 2024

Dhjetra viktima nga vala disajavore e të nxehtit në Meksikë

Dhjetra viktima nga vala disajavore e të nxehtit në Meksikë

Meksiko Siti, 24 maj 2024 (MIA) – Dhjetra njerëz kanë vdekur nga nxehtësia ekstreme që ka goditur pjesën më të madhe të Meksikës në disa shtete gjatë javëve të fundit, njoftoi Ministria e Shëndetësisë e vendit në një raport, duke parashikuar temperatura edhe më të larta në ditët e ardhshme.

Meksika po kalon një fenomen moti me presion të lartë të njohur si "kupolë e nxehtësisë" që ka bllokuar ajrin e ngrohtë në pjesën më të madhe të vendit, duke krijuar temperatura rekord që kanë kaluar 45 gradë Celsius në disa vende.

Sipas të dhënave paraprake të ndara nga Ministria e Shëndetësisë e Meksikës, shkaqet e lidhura me nxehtësinë morën jetën e 22 personave midis 12 dhe 21 majit.

Periudha dhjetëditëshe përkoi valën e dytë dhe të tretë nga pesë valët e të nxehtit të parashikuara nga shërbimi i motit nga marsi deri në korrik. Vala e tretë e të nxehtit është duke u zhvilluar. fc/

QËNDRONI TË LIDHUR