• среда, 19 јуни 2024
Мицотакис нема да присуствува на Меѓународната конференција на Ципрас и Заев

Мицотакис нема да присуствува на Меѓународната конференција на Ципрас и Заев

Атина, 17 јуни 2024 (МИА) – Премиерот нема да присуствува на конкретната иницијатива, кусо одговори...

Мицотакис: Праведен и одржлив мир не може да биде резултат на капитулација на Украина

Мицотакис: Праведен и одржлив мир не може да биде резултат на капитулација на Украина

Атина, 17 јуни 2024 (МИА) – Говориме за праведен и траен мир. Но, верувам дека сите што сме овде мож...

Сиљановска Давкова се сретна со Мицотакис и Главчев

Сиљановска Давкова се сретна со Мицотакис и Главчев

Скопје, 16 јуни 2024 (МИА) - Претседатеката Гордана Сиљановска Давкова објави дека на маргините на С...

Прва седница на грчката Влада по  реконструкцијата, Мицотакис ги претстави главните приоритети

Прва седница на грчката Влада по реконструкцијата, Мицотакис ги претстави главните приоритети

Атина, 15 јуни 2024 (МИА) – Справувањето со поскапувањата на цените, поефикасна држава, реструктурир...

Мицотакис направи реконструкција на Владата, Герапетритис останува министер за надворешни работи

Мицотакис направи реконструкција на Владата, Герапетритис останува министер за надворешни работи

Атина, 14 јуни 2024 (МИА) – Промени на министерските позиции и на нивните заменици во неколку Минист...

Мицотакис прави реконструкција на Влада, откажана денешната владина седница

Мицотакис прави реконструкција на Влада, откажана денешната владина седница

Атина, 14 јуни 2024 (МИА) – Претпладнево портпаролот на грчката Влада П...

Мицотакис убеден дека фон дер Лајен повторно ќе биде избрана за претседателка на ЕК

Мицотакис убеден дека фон дер Лајен повторно ќе биде избрана за претседателка на ЕК

Атина, 12 јуни 2024 (МИА) – Апсолутно сум убеден дека Урсула фон дер Лајен ќе продолжи како претседа...

Мицотакис им ги презентираше владините приоритети за европските прашања на новите европратеници од НД

Мицотакис им ги презентираше владините приоритети за европските прашања на новите европратеници од НД

Атина, 11 јуни 2024 (МИА) – Владините приоритети за европските прашања им ги презентирал грчкиот пре...

Сценарија за реконструкција на грчката Влада во следните денови

Сценарија за реконструкција на грчката Влада во следните денови

Атина, 11 јуни 2024 (МИА) – По европските избори на кои Нова демократија доби 28,3 отсто, а грчкиот...

Нова демократија победи на евроизборите во Грција, Мицотакис коментира дека не ја постигнаа поставената цел

Нова демократија победи на евроизборите во Грција, Мицотакис коментира дека не ја постигнаа поставената цел

Атина, 10 јуни 2024 (МИА)  – Со 28,3 отсто од гласовите и седум места во Европскиот Парламент,...

Грците очекуваат грчките европратеници да се борат за интересите на земјата во ЕУ

Грците очекуваат грчките европратеници да се борат за интересите на земјата во ЕУ

Атина, 9 јуни 2024 (МИА)  – Со кучиња, со опрема за на плажа, но и со велосипед, Грците денеска...

Договорот од Преспа во предизборната кампања во Грција за евроизборите

Договорот од Преспа во предизборната кампања во Грција за евроизборите

Атина, 8 јуни 2024 (МИА) – За разлика до ланските парламентарни избори во Грција, кога Договорот од...

Мицкоски го доби мандатот за формирање влада, тече рокот од 20 дена

Мицкоски го доби мандатот за формирање влада, тече рокот од 20 дена

Скопје, 7 јуни 2024 (МИА) - Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вчера го доби мандатот за...

Мицотакис: Договорот од Преспа и ерга омнес името Северна Македонија беше основниот предуслов земјата да влезе во НАТО

Мицотакис: Договорот од Преспа и ерга омнес името Северна Македонија беше основниот предуслов земјата да влезе во НАТО

Атина, 6 јуни 2024 (МИА) – Договорот од Преспа и едното име Северна Македонија, ерга омнес, за сите,...

Мицотакис: Патот на Скопје и Тирана кон Европа поминува и низ Грција

Мицотакис: Патот на Скопје и Тирана кон Европа поминува и низ Грција

Атина, 6 јуни 2024 (МИА) – Нашиот глас на изборите станува порака до нашите северни соседи. Нивниот...

Image

Остани поврзан