• недела, 19 мај 2024

Во Мексико Сити измерени рекордни 34,2 степни Целзиусови

Во Мексико Сити измерени рекордни 34,2 степни Целзиусови

Мексико Сити, 16 април 2024 (МИА) – Во главниот град на Мексико вчера е регистрирана рекордно висока температура од 34,2 степени Целзиусови (93,6 Фаренхајти), изјави директорот на Националната комисија за води, Герман Мартинез Сантојо.

Тој додаде дека претходниот рекорд од 33,9 степени Целзиусови во Мексико беа измерени на 9 мај 1998 година. ми/

фото: МИА архива

Остани поврзан