• e premte, 12 korrik 2024

Shaqiri futbollisti i vetëm i cili shënoi gol në gjashtë Kampionate evropiane dhe Mundiale

Shaqiri futbollisti i vetëm i cili shënoi gol në gjashtë Kampionate evropiane dhe Mundiale

Berlin, 20 janar 2024 (MIA) - Xherdan Shaqiri shënoi gol në turneun e gjashtë të madh ndërkombëtar me radhë.

Mesfushori shqiptar në reprezentacionin zviceran dhje anëtar i Çikago Fajr, e barazoi rezultatin në minutln e 26-të në ndeshjen e djeshme të Kampionatit evropian 2024 kundër Skocisë (1:1).

Shaqiri shënoi gol në secilin nga gjashtë kapmionatet e fundit botërore dhe evropiane - duke filluar prej vitit 2014.

Ai është lojtari i vetëm i cili ka arritur të regjistrohet në listën e golashënuesve në gjashtë kampionate të mëdha të njëpasnjëshme. ab/

Foto: ЕPА

QËNDRONI TË LIDHUR