• e martë, 23 korrik 2024

Shtëpia e Bardhë: Mbyllja izraelite e vendkalimeve kufitare drejt Gazës është "e papranueshme"

Shtëpia e Bardhë: Mbyllja izraelite e vendkalimeve kufitare drejt Gazës është

Uashington, 7 maj 2024 (MIA) - Shtëpia e Bardhë kumtoi se mbyllja e vendkalimeve kufitare drejt Gazës është "e papranueshme", pasi Izraeli dërgoi tanke në qytetin jugor Rafah dhe e ka marrë kontrollin ndaj vendkalimit me Egjiptin.

"Vendkalimet që janë mbyllur duhet përsëri të hapen, është e papranueshme ato të jenë të mbyllura", tha zëdhënësja Karin-Zhan Pjer.

Ajo shtoi se edhe një vendkalim, tek Karem Shalom, pritet të hapet të mërkurën. bsh/

QËNDRONI TË LIDHUR