• e premte, 05 korrik 2024

LK: Atletiko Madrid e mposhti Interin në një ndeshje që do të mbahet mend

Madrid, 14 mars 2024 (MIA)  -  Atletiko Madridi është ekipi  i fundit që ka siguruar plasman në çerekfinale të Ligës së Kampionëve. "Jorganxhinjtë" ,mbrëmë e mposhtën finalistin e vitit të kaluar Interin pas një drame të pabesueshme që përfundoi me penallti.

Në kohën e rregullt, madrilenët fituan me  2:1 dhe e fshinë negativin nga ndeshja e parë në Milano. Në kohën shtesë nuk u shënua asnjë gol, edhe pse u hapën raste për të dyja ekipet dhe në penallti, dhe madje tre lojtarë të "neroazurët" humbën, kështu që të zgjedhurit e Simone Inzagit u eliminuan.

Pavarësisht presionit të fortë në në terrenin vendor, Interi i pari shënoi gol. Federiko Dimarko ishte i saktë në minutën e 33-të, por në kundërsulm barazoi Antoan Grizmani, ndërsa në minutën e 87-të rezervisti Memfis Depaj shënoi golin e dytë për vendasit dhe e dërgoi lojën në vazhdim.

Gjatë penalltive, për Atletikon humbi vetëm Saul Nigezi, ndërsa te mysafirët  gjuajtën jo saktësisht Aleksis Sançezi, Dejvi Klaseni dhe Lautaro Martinezi. Ylli i gjigantit italian nuk e goditi as golin dhe spektakli u mbyll me triumfin e "bardhekuqve".

Të dyja ekipet e kaluan lehtësisht fazën e grupeve dhe nuk i fshehën ambiciet për të arritur diçka të madhe në edicionin e sivjetmë të turneut.

Për Atletikon Liga e Kampionëve është shansi i fundit për një trofe të sezonit, ndërsa Interi dëshiroi të arrijë në finale për të dytin vit radhazi, pasi tashmë ka krijuar një epërsi solide ndaj rivalëve të Serie A.