• e diel, 26 maj 2024

Stuhia që e goditi Turqinë perëndimore shkaktoi përmbytje në Izmir

Stuhia që e goditi Turqinë perëndimore shkaktoi përmbytje në Izmir

Ankara, 26 nëntor 2023 (MIA) - Të reshurat e mëdha dhe era e fuqishme ka shkaktuar rritje të nivelit të Detit Egje, gjë që shkaktoi përmbysje në qytetin turk Izmir.

Moti i keq e goditi edhe Stambollin, ku era e fuqishme ka shkulur çati, por me këtë rast nuk ka viktima ose persona të lënduar.

Instituti meteorologjik turk sot paralajmëroi në kushte të këqija të motit në shumicën prej 81 provincave në vend. Përmirësimi i motit pritet prej nesër. bsh/

Foto: Iks

QËNDRONI TË LIDHUR