• e diel, 21 korrik 2024

Liderët e G7-shit po shqyrtojnë sanksione të reja kundër Iranit pas sulmit ndaj Izraelit

Liderët e G7-shit po shqyrtojnë sanksione të reja kundër Iranit pas sulmit ndaj Izraelit

Uashington, 15 prill 2024 (MIA) - Liderët e Grupit shtatë po mendojnë për sanksione të reja për programin raketor të iranit, kumtoi Shtëpia e Bardhë, pas takimit virtual me qëllim të konsultimeve për përgjigje diplomatike të sulmit ndaj Izraelit.

"një pjesë e madhe e botës sot qëndron me Izraelin", deklaroi zëdhënësi i sigurisë nacionale të Shtëpisë së Bardhë, Xhon Kirbi.

"në G7 janë SHBA-ja, Japonia, Gjermania, Britania e Madhe, Franca, Kanadaja dhe Italia. Në konsultimet e grupit mori pjesë edhe Bashkimi Evropian. ab/

Foto: ЕPА (Kancelari gjerman Sholc gjatë takimit virtual të liderëve të G7-shit për sulmin e Iranit ndaj Izraelit)

QËNDRONI TË LIDHUR