• e martë, 09 korrik 2024

Kurti në vizitë të paparalajmëruar në komunat me shumicë serbe në veri të Kosovës

Kurti në vizitë të paparalajmëruar në komunat me shumicë serbe në veri të Kosovës

Prishtinë, 3 prill 2024 (MIA) - Kryeministri i Kosovës Albin Kurti i shoqëruar nga ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës Xhelal Sveçla dhe ministri i Vetëqeverisjes Lokale Elber Krasniqi janë nisur sot për të vizituar komunat me shumicë serbe në veri të Kosovës, njofton korrespodenti i MIA-s nga Prishtina.

Disa media në Prishtinë kanë shkruar se opinioni nuk ishte i informuar paraprakisht për vizitën e Kurtit në komunat Leposaviq, Zubin Potok, Zveçan dhe Veri të Mitrovicës dhe për këtë mësuan pasi mediat lokale në gjuhën serbe publikuan informacionin.

Kryetari i Leposaviqit, Lulzim Hetemi u tha gazetarëve pas vizitës së Kurtit se “përafërsisht” e dinte që kryeministri do ta vizitonte sot dhe shtoi se mediat nuk ishin të informuara për vizitën e Kurtit "për shkaqe sigurie”.

Kurti dhe dy ministrat në qeverisjen e tij, gjatë turneut nëpër komuna, ku u takuan me kryetarët shqiptarë të komunave atje të zgjedhur në zgjedhjet lokale të vitit të kaluar të bojkotuar nga serbët, u shoqëruan nën forca të rrepta policore.

Pas takimit me kryetarin e Mitrovicës, Erden Atiq, Kurti në fjalim u tha gazetarëve se vizita e sotme ka për qëllim shprehjen e mbështetjes për komunat në veri të Kosovës.

Ai informoi se në afërsi të Zubin Potokut ka vizituar vendin ku në vitin 2011 ishte vrarë në pritë pjesëtari i policisë së Kosovës, Enver Zymberi si dhe vendin ku më 24 shtator të vitit të kaluar, në sulmin e një grupi të armatosur serb është vrarë polici Afrim Bunjaku.

"Kemi vizituar edhe memorialin e Enver Zymberit i cili tani do të kishte mbushur 45 vjeç, por u vra, siç e dimë në korrik të vitit 2011. Ne vizituam edhe vendin ku u organizua prita kriminale në të cilën u vra Afrim Bunjaku më 24 shtator të vitit të kaluar nga paraushtarakët dhe terroristët që tani fshihen në Serbi," tha Kurti. rq/

Foto: arkivi i MIA-s

 

 

QËNDRONI TË LIDHUR