• e enjte, 18 prill 2024

Policia e Kosovës ka konfirmuar se në fshatin Banjskë ka gjetur disa automjete, armë dhe pajisje ushtarake

Policia e Kosovës ka konfirmuar se në fshatin Banjskë ka gjetur disa automjete, armë dhe pajisje ushtarake

Prishtinë, 26 shtator 2023 (MIA) - Policia e Kosovës ka konfirmuar sot se në atarin e fshatit Banjskë ka konfiskuar një automjet tjetër të blinduar, dy vetura dhe një ekskavator, në të cilin kanë gjetur një “sasi të madhe” armësh dhe pajisje ushtarake. .

Në aksionin e zhvilluar dje, policia në atë fshat, ndër të tjera ka gjetur një granatëhedhës 30 mm, një snajper të rëndë 12,7 mm, një mortajë 82 mm, dy mitraloza, 22 pushka automatikë, dy revole, një granatë dore, 74 karikatorë pushkë automatike, nëntë jelekë antiplumb, pajisje radio komunikimi, tetë uniforma ushtarake dhe gjashtë uniforma ushtarake.

Policia njoftoi gjithashtu se në ambientet e manastirit të Banjskës ka gjetur disa armë dhe jelekë antiplumb.

Në njoftim ata theksojnë se situata në Banjskë dhe në veri të Kosovës aktualisht është “e qetë, por edhe e tensionuar”.

Policia e Kosovës komunikoi se njësitet e tyre janë të stacionuara pranë qytetarëve dhe se ofrojnë “siguri dhe mundësojnë dhe ofrojnë ndihmë sipas nevojave dhe kërkesave” të banorëve.

Më herët, policia në Banjskë ka konfiskuar një numër të madh automjetesh, armësh dhe pajisje ushtarake në vlerë, sipas ministrit të Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, rreth pesë milionë euro.

Në këtë njoftim, policia thotë se njësitet e tyre janë të stacionuara pranë qytetarëve dhe se sigurojnë, mundësojnë dhe ofrojnë ndihmë sipas nevojave dhe kërkesave të tyre.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka falënderuar banorët e Banjskës “për qetësinë dhe besimin” në rrjetin social “X”.

"Përveç realizimit të operacioneve antiterroriste, Policia e Kosovës shpërndau mbi 100 pako me ushqime për banorët me shumicë serbe të Banjskës, duke zgjidhur njëkohësisht edhe nevoja të tjera elementare. Falënderoj qytetarët tanë për qetësinë, kujdesin dhe besimin. Policia është këtu për t'ju ndihmuar", ka shkruar Kurti.

Përleshjet mes policisë së Kosovës dhe një grupi serbësh të armatosur në zonën e Banjskës të dielën lanë të vdekur një polic dhe të paktën tre serbë. mb/

QËNDRONI TË LIDHUR