EvropëEvropë.PortalUncategorized

Zvicër: Udhëtarët të cilët vijnë nga Spanja do të duhet të kalojnë 10 ditë në karantinë

Autoritetet shëndetësore zvicerane vendosën  që udhëtarët të cilët vijnë nga Spanja, me përjashtim të  Ishujve  Baleare dhe Kanare, të qëndrojnë në karantinë 10 ditë, me qëllim që të zbulohet përhapja e koronavirusit të ri.

Bern, 5 gusht 2020 (MIA) – Autoritetet shëndetësore zvicerane vendosën  që udhëtarët të cilët vijnë nga Spanja, me përjashtim të  Ishujve  Baleare dhe Kanare, të qëndrojnë në karantinë 10 ditë, me qëllim që të zbulohet përhapja e koronavirusit të ri.

Shefi i menaxhmentit të krizave në Zyrën federale për shëndet publik, Patrik Matis deklaroi se masa hyn në fuqi prej të shtunën.

Në Zvicër nga fillimi i epidemisë me Kovid-19 janë infektuar 35.746  persona dhe 1.918 raste të vdekjes. sa/

Таг
Back to top button
Close
Close