0_Спорт.ПорталРезултатиСпорт.СлајдерТенис

Зверев го победи Циципас во финалето на турнирот во Акапулко

Германскиот тенисер Александар Зверев рано утрово го победи Гркот Стефанос Циципас со 2-0, по сетови 6:4 и 7:6 (7: 3) во финалето на турнирот во Акапулко, Мексико.

Акапулко, 21 март 2021 (МИА) – Германскиот тенисер Александар Зверев рано утрово го победи Гркот Стефанос Циципас со 2-0, по сетови 6:4 и 7:6 (7: 3) во финалето на турнирот во Акапулко, Мексико.

Мечот траеше 2 часа и 19 минути.

Германецот направи четири аса, осум двојни грешки и претвори три брејк поени од 12. Гркот сервираше ас три пати, направи четири грешки на вториот сервис и освои два брејка.

За Зверев ова е прва титула во 2021 година.

АТП турнирот во Акапулко се играше за награден фонд од еден милион американски долари. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close