0_Спорт.ПорталСпорт.СлајдерФудбал

Зидан лидер на листата Топ 10 тренери во историјата на ЛШ

Реномираниот портал „Squawka“ ги објави најдобрите десет тренери во историјата на Лигата на шампионите.

Мадрид, 26 мај 2020 (МИА) – Реномираниот портал „Squawka“ ги објави најдобрите десет тренери во историјата на Лигата на шампионите.

Листата ја предводи најмладиот, предводникот на Реал Мадрид Зинедин Зидан. Францускиот специјалист стана автор на уникатно достигнување, освојувајќи три ЛШ во низа – од 2016 до 2018 година, победувајќи ги сите финалиња.

Листа на најдобрите 10 тренери во ЛШ според „Squawka“:

1. Зинедин Зидан (Реал Мадрид)

2. Јосеп Гвардиола (Барселона, Баерн, Манчестер сити)

3. Карло Анчелоти (Парма, Јувентус, Милан, Челзи, ПСЖ, Реал Мадрид, Баерн, Наполи)

4. Жозе Мурињо (Порто, Челси, Интер, Реал, Манчестер јунајтед, Тотенхем)

5. Луис ван Гал (Ајакс, Барселона, Баерн, Манчестер јунајтед)

6. Алекс Фергусон (Манчестер јунајтед)

7. Јуп Хенкес (Реал Мадрид, Баерн Минхен)

8. Висенте дел Боске (Реал Мадрид)

9. Рафаел Бенитез (Ливерпул, Интер, Челси, Наполи, Реал Мадрид)

10. Отмар Хитсфилд (Борусија Дортмунд, Баерн). зс/

Таг
Back to top button
Close
Close