0_Спорт.ПорталСпорт.СлајдерФудбал

Зидан ја отфрли опцијата за разделба со Герет Бејл

Лидерот на Ла Лига се соочува со Атлетико Мадрид утре во градското дерби.

Мадрид, 31 јануари 2020 (МИА) – Менторот на Реал Мадрид, Зинедин Зидан не очекува да се дојде до разделба со Герет Бејл. Претходно истиот ден, „Тајмс“ објави дека Тотенхем преговара за својот поранешен фудбалер.

– Герет е со нас и не мислиме на можноста тој да замине сега, ние сметаме на него“, рече тренерот на денешната прес-конференција.

Лидерот на Ла Лига се соочува со Атлетико Мадрид утре во градското дерби.

– Сите мои играчи се подготвени, но нема да кажам кој ќе игра. Еден Азар тренира и влегува во ритам, но ние нема да ризикуваме, увери Зидан, јасно посочувајќи дека Белгиецот нема да учествува на натпреварот.

Репортерите побараа од Французинот да го спореди неговиот сегашен тим со оној од многу одамна, кој крена три последователни титули во Лигата на шампионите.

– Не знам дали сме подобри од мојата прва фаза како тренер овде. Јас сум директен. Ова се различни периоди, одговори Зизу.

Светскиот шампион од 1998 година го поддржа својот колега, предводен од Атлетико, Диего Симеоне.

– Не ги разбирам критиките кон него. Знаеме каков е тренерот Чоло. Тие велат дека Пеп Гвардиола е најдобар, но Симеоне е сигурно меѓу најдобрите и тој го докажа тоа, заврши Зидан.

Таг
Back to top button
Close
Close