СветСвет.Портал

Жители на Австралија евакуирани поради нови пожари

Жителите во некои области на главниот град на Австралија, Канбера, денеска беа евакуирани откако избувнаа шумски пожари во близина на аеродромот.

Канбера, 22 јануари 2020 (МИА) – Жителите во некои области на главниот град на Австралија, Канбера, денеска беа евакуирани откако избувнаа шумски пожари во близина на аеродромот.

По неколку дена разладување, повторно се регистрирани високи температури, а се зголеми и бројот на неконтролирани епидемии на југоистокот на земјата.

Патиштата се затворени, а властите ги советуваат граѓаните да заминат или да останат подалеку од предградијата источно од Канбера. Нема податоци за жртви и материјална штета.

Во последните неколку недели во Канбера, Сиднеј и Мелбурн, квалитетот на воздухот е најлош во светот, поради густите облаци од чад од пожарите.

Од септември низ Австралија гореа стотици пожари, при што загинаа 29 луѓе и околу една милијарда животни, а беа уништени околу 2.500 куќи.

Противпожарните служби го искористија дождот и пониските температури во текот на изминатите седум дена за да стават под контрола некои пожари.

Според економистите, пожарите може да предизвикаат штета на австралиската економија од 5 милијарди австралиски долари (3,4 милијарди американски долари). паг/

Таг
Back to top button
Close
Close