Дописници МКДХроникаХроника.Портал

Жена и маж од Берово ширеле расистички и ксенофобични материјали на социјалните мрежи

Жена и маж од Берово заработија кривични пријави, бидејќи на социјалните мрежи ширеле расистички и ксенофобични материјали по пат на компјутерски систем. Од СВР-Штип, во соопштение наведуваат дека Одделението за внатрешни работи Берово до Основното јавно обвинителство Берово поднесе кривична пријава против 32-годишната В.Н. (32) од Берово, поради постоење основи на сомнение дека сторила кривично дело „ширење на расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем“ казниво по чл.394-г од Кривичниот законик.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

Даниела Димовска 075 284 502
Јованка Јанковска 075 280 297
Вида Димова 075 284 506
Back to top button
Close
Close