0_Спорт.ПорталСпорт.СлајдерФудбал

Ждрепката за Кралскиот куп ги размина баскиските екипи

Ждрепката за полуфиналето на Кралскиот куп одреди второлигашот Мирандес да се соочи со Реал Сосиедад, додека другата двојка е Атлетик Билбао и Гранада.

Билбао, 7 февруари 2020 (МИА) – Ждрепката за полуфиналето на Кралскиот Куп одреди второлигашот Мирандес да се соочи со Реал Сосиедад, додека другата двојка е Атлетик Билбао и Гранада.

Така, можно е двете баскиски екипи – Реал Сосиедад и Атлетик Билбао – да се сретнат за прв пат од 1910 година, кога се одржуваат два паралелни турнири за Кралскиот куп.

Во претходната фаза, екипата од Сан Себастијан го елиминираше Реал Мадрид како гостин, додека „лавовите“ се справија со Барселона на „Сан Мамес“.

Во меѓувреме, Гранада го детронираше актуелниот освојувач на Купот, Валенсија додека Мирандес го елиминираше Виљареал.

Атлетик Билбао е втор по трофеи на турнирот со 23, откако отстапува само од Барселона (30). Реал Сосиедад го освои двапати – во 1909 година и во сезоната 1986/87, со пет порази во финалето, од кои последното беше во 1987/88 година.

За Гранада ова е прво полуфинале за Купот од 1958/59 година, кога се квалификуваше во финалето, но загуби од Барселона. Мирандес не се квалификувал во оваа фаза втор пат во својата историја по 2011/12 година, кога стигна до тоа како тим од третата дивизија. Тогаш Атлетик го отстрани во финалето.

Првите натпревари се на 12 февруари, а вторите на 4 март.

Таг
Back to top button
Close
Close