0_Спорт.ПорталSport.SlajderФудбал

Жардим: Одлуката на Монако за мене беше изненадување

Поранешниот тренер на Монако, Леонардо Жардим објасни зошто бил принуден да го напушти клубот оваа сезона.

Монако, 4 јануари 2020 (МИА) – Поранешниот тренер на Монако, Леонардо Жардим објасни зошто бил принуден да го напушти клубот оваа сезона.

– Сезоната започна многу лошо. Формиравме тим на крајот на август и целосно ја промашивме целокупната предсезонска подготовка. Затоа освоивме само два бода во првите четири кола. Но, тогаш работите почнаа да се подобруваат. Затоа одлуката на клубот за мое отпуштање претставуваше изненадување за мене, изјави Жардим.

И ако нешто не можеше да се постигне, тогаш ова не беше само вина на тренерскиот персонал. Ако бевме во можност да го подготвиме тимот во јуни, сега Монако ќе го заземе второто или третото место во францускиот шампионат. Јас слушнав одредени гласини. Но, не очекував ваков развој на настаните, додаде Жардим.

Монако по 18 кола во Лига 1 се наоѓа на 7. место со 28 бода. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close