0_Спорт.ПорталSport.SlajderОстанато

Жан Тод изрази сочувство за смртта на Мос

Претседателот на Меѓународната автомобилска федерација (ФИА), Жан Тод, изрази сочувство за смртта на поранешниот пилот на Формула 1 Стирлинг Мос.

Париз, 12 април 2020 (МИА) – Претседателот на Меѓународната автомобилска федерација (ФИА), Жан Тод, изрази сочувство за смртта на поранешниот пилот на Формула 1, Стирлинг Мос.

– Многу тажен ден. Стерлинг Мос нè напушти по долгата борба. Тој беше вистинска легенда за мотоспортот и засекогаш ќе остане неа. Сите мои мисли се со неговата сопруга Сузи, неговото семејство и пријателите, напиша Тод на Твитер.

Поранешниот тркач во Формула 1, Стирлинг Мос почина во 91-та година по долго боледување. Според извештаите на медиумите, во моментот на смртта на Англичанецот, неговата сопруга била до него.

Мос има 212 победа на 529 трки. Има 16 победи во болидите на Мерцедес, Масерати, Ванвол, Купер и Лотус. Четири пати стана вице-шампион на „Формула 1“ и победник во трката „24 часа на Ле Ман“. зс

Таг
Back to top button
Close
Close