Избрано

Зголемување на каматните стапки и регионот: Кој ќе сноси најтешки последици

Треба да се подготвиме за зголемување на каматните стапки. Државите кои се уште не бележат раст и имаат натрупано долг, би можеле да се најдат во многу тешка ситуација во потенцијално опкружување на зголемување на каматните стапки. Оваа изјава на претседателката на Меѓународниот монетарен фонд, Кристалина Георгиева, за состојбата на глобалната економија од конференцијата на Европскиот универзитетски институт, со право ќе предизвика стравувања дека државните економии наскоро повторно ќе бидат погодени како резултат на пандемијата на коронавирусот.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Таг
Back to top button
Close
Close