Свет

Зголемено ниво на радијација во нуклеарната централа Олкилуото 2 во Финска

Финскиот орган за нуклеарна безбедност СТУК денеска соопшти дека нивото на зрачење во нуклеарната единица Олкилуото2 се зголемило околу 13 часа на западот на земјата, но дека немало протекување и дека ситуацијата е под контрола.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

Даниела Димовска 075 284 502
Јованка Јанковска 075 280 297
Вида Димова 075 284 506
Таг
Back to top button
Close
Close