Svet.SlajderЕвропаЕвропа.Портал

Зеленски сака во Париз да зборува за роковите за враќање на контролата врз Донбас

На претстојната средба на „нормандската четворка“ (Русија, Германија, Франција и Украина) во Париз украинската страна планира да го постави прашањето  за враќање на целата територија на Донбас под контрола на Киев. Ова денеска го изјави украинскиот претседател Володимир Зеленски на заедничкиот брифинг со чешкиот премиер Андреј Бабиш.

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close