Оригинални текстовиСкопје

Зелен хуман град: План за одржлива мобилност на Скопје отворен пред граѓаните, а не зад затворени врати

Европската унија ќе даде 2 милиони евра за изработка на План за одржлива мобилност на Скопје (SUMP). Тој план според објавата на тендерот, помеѓу другите битни прашања, треба да ги опфати и ИНТЕГРИРАНИТЕ ПОЛИТИКИ ЗА ПАРКИРАЊЕ. Рокот за изработка на планот е до 2022 г., а кај нас процесот веќе тече без никаква транспарентност и многу прашања остануваат неодговорени. Се склучуваат договори со инвеститори зад затворени врати, се калкулира со интереси, а граѓаните воопшто не се вклучени. Инсистираме на транспарентност!

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Таг
Back to top button
Close
Close