Дописници СветЕвропаЕвропа.ПорталСвет.Слајдер

Здружението на новинари на ТВ каналот „Арте“ ги повикаа вработените на штрајк

Новинарите на француско-германскиот телевизиски канал „Арте“ денеска почнаа штрајк на повик на синдикатите и Здружението на новинари на каналот. Тие се жалат за воспоставување на систем што ќе ја ограничи работата на хонорарните новинари на најмногу 60 дена годишно, што, според нив, е произволна граница што доведува до „несигурност“ на хонорарните новинари и хонорарните техничари, јави дописникот на МИА.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Back to top button
Close
Close